Poradnik

O psie, który nie zawiódł

W przedmowie do tej książki jej autor zwraca się w poruszających słowach do swego czworonożnego przyjaciela. Eric O’Grey pisze, że nie miał pojęcia, czym jest miłość i przyjaźń, dopóki nie spotkał Peety’ego. To właśnie jego pies pokazał mu, na czym polega prawdziwa bezinteresowność i odpowiedzialność. To on nauczył go altruizmu. I koniec końców go ocalił. Eric poczuł, że musi mu za to podziękować. I tak powstała książkaPeety. Pies, który uratował mi życie, niezwykły zapis relacji łączącej człowieka i jego zwierzaka. A przy okazji praktyczny poradnik dla wszystkich, którym nadwaga rujnuje zdrowie.

Recepta na zdrowe życie

Przyjaźń Erica i Peety’ego zaczęła się dość dramatycznie, od nietypowej porady lekarskiej. Wcześniej Eric przez lata wydeptywał kolejne ścieżki do specjalistów, bo pilnie potrzebował pomocy. Miał gigantyczną nadwagę, z którą jego organizm nie mógł sobie poradzić, reagując chorobami na nadprogramowe sześćdziesiąt kilo. Cukrzyca, nadciśnienie i inne dolegliwości wymykały się już spod kontroli. Eric wiedział, że musi schudnąć, ale jak? Nie miał ani siły, ani motywacji, bo kolejne próby kończyły się fiaskiem. Nie działały ani leki, ani diety. Mężczyzna coraz częściej zamykał się w domu i tkwił tam w samotności, na skraju depresji.

Trwało to kilka lat. Aż któregoś dnia przyszedł ratunek. Jeden z lekarzy poradził mu, by zaadoptował psa. Ale nie pierwszego lepszego. Powiedział, żeby wybrał tłuściocha – zwierzaka, który też musi zgubić parę kilo, żeby pozbyć się swoich psich dolegliwości. I żeby zaczęli robić to razem, troszcząc się wzajemnie o siebie.

Pięć lat wspólnych wędrówek

Eric był już tak zrozpaczony, że choć porada lekarza wydała mu się niewiele warta, postanowił usłuchać. Poszedł do schroniska i wybrał czarno-białego, łaciatego 7-letniego tłuściocha. Nie sądził, by mogli sobie nawzajem pomóc, ale w końcu gorzej też nie będzie. Warto spróbować. I tak zaczęło się to niezwykłe pięć lat w życiu obu. Relacja, która diametralnie ich zmieniła. Bo dziwne lekarskie zalecenie okazało się wyjątkowo skuteczne. Eric i Peety wędrowali codziennie przez pięć lat. Schudli i wyzdrowieli obaj. Ale dużo ważniejsze okazało się to, co ich połączyło – przyjaźń, która przywraca radość życia i sprawia, że wraca do niego nadzieja.

Dzięki Peety’emu Eric stał się innym człowiekiem. Otworzył się na świat i na ludzi – ma udane życie rodzinne i zawodowe (jest cenionym specjalistą z zakresu finansów). Stał się również wielkim fanem zdrowego stylu życia – uprawia biegi długodystansowe, wybrał wegańską dietę. Zaangażował się też w pomoc ludziom, którzy mieli takie problemy jak on, bezskutecznie walcząc z otyłością. Czuje się szczęśliwym spełnionym człowiekim. I twierdzi, że nie osiągnąłby tego, gdyby nie Peety. Kiedy więc jego przyjaciel odszedł, postanowił mu za to podziękować, pisząc tę książkę.

 

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *